از یکی از مهم ترین شغل هایی که حساسیت زیادی دارد، جوشکاری می باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا با مطالبی که گفته می شود، شما را با این شغل مهم(که ارتباط مستقیمی با جان انسان دارد) و لوازم جوشکاری آشنا کنیم، با ما همراه باشید. 
 

حرفه جوشکاری

 
خرید عمده لوازم جوشکاری
 
در این بخش می خواهیم به حرفه ی جوشکاری بپردازیم تا در ادامه به لوازم جوشکاری و نکات ایمنی استفاده از آنان برسیم. جوشکاری همانطور که از اسمش مشخص است؛ به جوش دادن و اتصال مواد، جوشکاری می گویند. در جوش دادن مواد، حرارت زیاد لازم است. بیشترین کاربرد جوشکاری را می توان در خصوص آهن اشاره کرد. زیرا وقتی آهن را جوش می دهند، بلافاصله آن را به جای خنکی می فرستند. با سرد شدن قطعات ذوب شده، در این هنگام، اتصال بین قطعات ایجاد می شود. در این حرفه از ابزار و لوازم، جهت جوشکاری استفاده می شود. به کار بردن هر یک از این لوازم در جوشکاری ضرورت دارد. در قسمت بعد شما را با ابزار عمومی جوشکاری آشنا می کنیم.
 
 

لوازم عمومی جوشکاری

 

لوازم عمومی جوشکاری، از مهم ترین ابزارهایی است که جوشکار باید از آنها استفاده کند، تا ایمنی کارش  تضمین شود.
از ابزارهای عمومی برای جوشکاری می توان به کلاه جوشکاری، لباس جوشکاری، گونیا جوشکاری، سوهان جوشکاری و گیره جوشکاری اشاره کرد. در هنگام جوشکاری جرقه ها و تشعشعات پرتوها  به اطراف پراکنده می شوند، برای رفع این مشکل باید از لباس مخصوص جوشکاری که از جنس ابریشم است، استفاده شود. سوهان یکی دیگر از ابزاری است که برای هموار کردن سطوح فلزات( آهن) استفاده می شود. معمولا برای اینکه جوش قطعات به خوبی انجام شود و در حین کار تکان نخورند، می بایست از گیره های مخصوص این کار استفاده کرد. دستکش جوشکاری در هنگام کار، لازم است. زیرا حرارتی که در طی جوشکاری ایجاد می شود، زیاد است و اگر دستکش مخصوص استفاده نشود، باعث ایجاد مشکلات پوستی می شود. پس توصیه می شود برای جلوگیری از خطرات جبران ناپذیر، در هنگام انجام کار، از دستکش و لباس مخصوص جوشکاری استفاده کنید. برس سیمی از دیگر وسایل جوشکاری است که برای پاک کردن قطعات از دوده ها و گردوخاک به کار می رود. از لوازم عمومی جوشکاری دو مورد وجود دارد که باید توجه ویژه به آن داشت؛ ما در ادامه به توضیح این دو لوازم جوشکاری خواهیم پرداخت.
 

گونیا جوشکاری

 
خرید عمده گونیا جوشکاری
 
برای این که فلزات را با دقت زیاد در یک خط صاف، زاویه دار و استاندارد جوش داد، می بایست از گونیای جوشکاری استفاده کرد. 
 
 

کلاه جوشکاری

 
خرید عمده کلاه جوشکاری با ابزارعمده از بازار خرده نگیر
 
دقت بالا در کار، باعث می شود که جوشکار از کلاه جوشکاری مخصوصی استفاده کند. امروزه کلاه های جدیدی  ساخته شده که در برابر نور، تغییر رنگ داده و مشکی می شوند. این شغل حساسیت های زیادی دارد و اگر سهل انگاری شود؛ جان انسان به خطر می افتد. پس  هنگام خرید  لوازم عمومی جوشکاری باید نکاتی را رعایت کرد. علاوه بر جوشکاری مشاغل مختلفی وجود دارند که دارای کلاه مخصوص به خود می‌باشند، برای اطلاع از این مشاغل مهم صنعتی به مقاله انواع کلاه ایمنی ابزارعمده مراجعه فرمایید. در ابزارعمده نیازی به هزینه های واسطه‌گری در خرید عمده کلاه های ایمنی نمی‌باشد زیرا که با ابزارعمده از بازار خرده نگیر شعار اصلی این مجموعه می‌باشد!
 
 

نکات بسیار مهم در خرید لوازم عمومی جوشکاری

 
خرید لوازم جوشکاری
 
برای خرید لوازم عمومی جوشکاری باید به نکات مهمی توجه کرد. از مهم ترین ابزارهایی که برای جوشکاری مهم است، دستگاه جوش می باشد. این دستگاه را باید به نسبت کاری که می خواهیم انجام دهیم،انتخاب کنیم. زیرا این دستگاه در انواع صنعتی، کشاورزی و کارگاهی عرضه می شود. همچنین باید به کابل آن که نقش انتقال برق را دارد  توجه کرد.
حتما وسایل را به گونه ای انتخاب کنید که از کیفیت بالایی برخوردار باشند. زیرا اگر جنس این ابزار ها کم کیفیت باشد خطرات احتمالی را برای انسان در پی دارند.
لوازم جوشکاری را حتما از فروشگاهی که لوازم عمومی جوشکاری می فروشند، خریداری کنید. زیرا فروشندگان این ابزارها می توانند اطلاعات بهتری در خصوص لوازم ارائه دهند.
در هنگام خرید لوازم جوشکاری، ابتدا باید جنس فلز مورد نظر را معین کنید و بعد طبق ضخامت آن، الکترود متناسب با آن را انتخاب کنید . حتما برندهایی را انتخاب کنید که کیفیت بیشتری دارند.
از خرید لوازم جوشکاری قدیمی که هزینه های زیاد دارند و  برق زیادی مصرف می کنند، خودداری کنید.
با خرید آنلاین ابزار عمومی جوشکاری، می توانید جنس، قیمت، کیفیت محصولات را مقایسه کنید و سپس نسبت به خرید آن اقدام کنید.
 
 

نکات ایمنی جوشکاری

 
نکات ایمنی جوشکاری ابزارعمده
 
در فرایند  جوشکاری، باید نسبت به رعایت نکات ایمنی توجه ویژه داشت و آن را ضروری دانست. زیرا اگر نسبت به نکات ایمنی؛ بی توجهی کنید ممکن است به از دست رفتن جان آدم ختم شود. پس با رعایت نکات ایمنی جوشکاری از جان خود محافظت کنید. در هنگام جوشکاری باید به نکات زیر توجه کرد:
  • ۱- از جمله مخاطراتی که ممکن است در حین جوشکاری؛ برای جوشکار خطر آفرین باشد می توان به  پخش جرقه های ناشی از مواد ذوب شده، بوی دود و گاز ناشی از جوشکاری، تابش نورها و از همه مهمتر شوک الکتریکی، اشاره کرد. عبور جریان برق در بدن به مقدار بیش از یک میلی آمپر را؛ شوک الکتریکی می گویند. پس جوشکار باید در هنگام کار، با ولتاژ مناسبی جوشکاری کند.
  • ۲-در هنگامی که جوشکار، به برق گرفتگی دچار شود، باید کنتور برق را قطع کنید  و سریع به اورژانس خبر دهید تا از خطرات احتمالی دیگر جلوگیری شود.
  • ۳- در حین انجام جوشکاری باید از لباس، دستکش و عینک مخصوص جوشکاری استفاده کرد.
  • ۴-در زمان جوشکاری باید قبل از متصل کردن کابل، از خاموش بودن دستگاه جوشکاری مطمئن شوید. 
  • ۵-برای این که الکترود ها را بخواهید عوض کنید، از لوازم عمومی جوشکاری استفاده کنید. 
  • ۶-دستگاه جوشکاری را باید در مکانی نگهداری کرد  خشک و تمیز باشد، تا از نظر الکتریکی دچار آسیب نشود.
  • ۷-اگر دستگاه های جوشکاری دچار مشکل شدند، از تکنسین های حرفه ای جهت برطرف کردن این مشکل کمک بگیرید.